Pacific Coast Swimming: Virtual Swim Meet
April 2021
From April 19th - May 14th 2021, 39 DSSC athletes participated in the Pacific Coast Swimming’s Virtual Wavemaker Swim Meet. The 39 athletes who competed were from Junior Age Group, Developmental Age Group and Top Age Group.
Although virtual, the athletes from DSSC performed extremely well and showcased their talent along with technical progress they have made thus far in the season. With 26 out of the 39 athletes finishing within the top 8 in more then one race, the coach’s found this meet to be a huge success!
Congratulations to all the athletes who participated for their hard work and dedication :)
Click here to see all of the results
Top 8 Finishers
JAG
Kaia Hall (9): 7th in 50 back/free, 6th in 100IM, silver in 100 breast
Youssef Fouda (11): 6th in 100 breast/200 IM, 5th in 50 back
Mia Bruneau (9): 8th in 100 breast, 5th in 100IM
Riya Rai (10): 6th in 100 breast/200 IM
DAG
Emma Zhang (9): 5th in 50 breast, bronze in 400/100 free, silver in 50 back/50 fly/200 IM, gold in 50 free
Noelle Evans (12): 8th in 200 IM, 7th in 200 breast, 6th in 800/ 50 free/200 fly, gold in 50 breast
Gurman Atkar (12): 8th in 200 IM, 7th in 200 free, 6th in 400 free/200 back/50 fly, 5th in 100 free, 4th in 50 free/100 breast, silver in 50 back
Gurshaan Sangha (12): 5th in 50fr/50bk/50fly/200 IM, bronze in 100 free, silver in 1500 free gold in 200/100/50 breast
Charlotte Sibley (11): 8th in 100 breast/200fly, 7th in 200 IM, 6th in 400 free
Abdulrahman Alhassan (12): 8th in the 400 free, 7th in 100 fly,
Grace Bruneau (11): 7th in 50 fly, 4th in the 800 free, bronze in 50 breast, silver in 200 breast/100 fly/200 IM, gold in 200 fly,
Arthur Liu (12): 8th in 200 fly
Luke Williston (11): 8th in 200 IM
TAG
Rebecca Soroke (12): 8th in 50 breast, 7th in 200 free, 6th in 100 breast,5th in 50 back, 4th in 50 free/200 IM, bronze in 1500 free/50 fly, silver in 100 fly/100 IM, gold in 200 fly
Daniel Wang (14): 7th in 50 free, 6th in 100 back/50 breast, 4th in 200 breast
Max Zha (13): 8th in 100 breast, 7th in 200 free, 6th in 50 fly/200 IM, 5th in 100 fly, silver in 200 back , gold in 200 fly/100 IM
Kirra Trites (15) 4th in 200 back/100 IM, bronze in 400 free, gold in 1500 free
Chloe Meredith Jensen (15): 8th in 200 breast, 6th in 50 back,5th in 100 back, 4th in 400 free, bronze in 200 back, silver in 800 free
Elden Shen (15): 8th in 200 free, 4th in 200 back, bronze in 50 back
Michael Yang (15): 7th in 100/50 fly, 6th in 200 back, 4th in 50 back
Kayah Apanowicz (14): 6th in 50 fly, bronze in 200 breast, silver in 50/100 breast/100 IM
Joaquin Aranda (16): 8th in 100 breast
Lucas Jamias (15): 8th in 200 breast
Arnav Sharma (13): 7th in 100 fly, 5th in 200 fly, bronze in 100 IM
Jada Evans (16): 4th in 200 fly, silver in 100 IM
Manraj Johal (13): 4th in 100 IM
Relays
Gold 12&under 400 free Relay: Rebecca Soroke, Noelle Evans, Grace Bruneau, Charlotte Sibley
Gold Mixed 12&under 200 Medley Relay: Rebecca Soroke, Noelle Evans, Gurshaan Sangha, Gurman Atkar
Provincial Standards
Gurman Atkar (12): 50 free
Gurshaan Sangha (12): 50 free, 100 breast
Rebecca Soroke (12): 100 fly
Max Zha (13): 200 fly
Divisional Standards
Gurshaan Sangha (12): 13-14 100 breast
Gurman Atkar (12): 200/100 free, 200 IM
Grace Bruneau (11): 13-14 200 fly
Rebecca Soroke (12): 200/50 free
Daniel Wang (13): 50 free
Arnav Sharma (13): 50 back
Eldon Shen (15): 50 back
Max Zha (13): 200/100 back, 50/100 fly, 200 IM